علت بوی بد عسل | مصرف عسل ترش شده

علت بوی بد عسل

بوی بد عسل طبیعی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد گاهی اوقات جای نگرانی نیست و دلیل آن یک اتفاق ساده مثل پوشش گیاهی و نوع گل است که باعث این بوی نامطبوع شده ولی گاهی علت آن یک مشکل جدی است که مثلا عسل ترش شده و از حالت عادی خارج شده است.

 

آیا عسل طبیعی بوی مخصوصی دارد؟

همانطور که می دانید عسل را زنبورها از گل ها جمع آوری می کنند، خب! اگر گل هایی که زنبور از آن ها عسل جمع آوری کرده بوی خوشایندی داشته باشد، بوی عسل طبیعی هم بالطبع خوش بو خواهد بود. عسل ممکن است به خاطر تخمیر شدن و ترشیدگی بوی الکل یا سرکه پیدا کند.

عسل های طبیعی بر خلاف عسل های شکری که طعم شکر دارند بو و طعم خاصی دارد و ممکن است عطر و بوی گلهایی که زنبور از آن ها عسل جمع کرده را گرفته باشد. به عنوان مثال عسل طبیعی زیرفون ما، بیشتر عطر گلهای درخت زیرفون را دارد.

برای مشاهده خصوصیات این عسل طبیعی به قسمت فروشگاه که در نوار بالای این صفحه قرار دارد مراجعه کنید.

 

چرا عسل من ترش است؟

قبل از اینکه دلیل ترش شدن عسل گفته شود؛ باید درباره رطوبت عسل کمی توضیح داد. می دانید که حداکثر میزان استاندارد رطوبت عسل 20% است؛ هر چه این مقدار بالاتر باشد احتمال تخمیر عسل بیشتر شده و ممکن است عسل ترش مزه شود.

زنبورهای عسل موجودات باهوشی هستند، آن ها داخل کندو طی فرایندی طولانی مدت و با بال زدن مداوم در کندو رطوبت عسل را تا حدی کاهش می دهند تا بتوانند عسل با کیفیتی ذخیره کنند.

یکی از عوامل بالا بودن میزان رطوبت عسل هوای محیط است، معمولا عسل هایی که در شمال کشور ایران تولید می شود به خاطر اینکه هوای محیط رطوبت بیشتری دارد بالطبع عسل های تولید شده در این منطقه هم رطوبت بالایی خواهد داشت. چون زنبورها توانایی پایین آوردن بیش از حد رطوبت عسل در این منطقه را ندارند.

علت دوم بالا بودن رطوبت عسل، نارس بودن آن است؛ برخی از زنبوردارها عسل را زودتر از موعد و در زمان نامناسب از کندوها برداشت می کنند. و این باعث می شود عسل قبل از اینکه به طور کامل رطوبت گیری شود، مورد استفاده قرار گیرد. بنابرین کیفیت عسل پایین می آید.

قبلا هم اشاره کردم که گاهی ممکن است مزه ی عسلی که استفاده می کنید تغییر کند و عسل ترش مزه شود. مطمئنا اگر بخواهید راهی برای جلوگیری از تغییر طعم عسل پیدا کنید. باید بدانید که عسل هایی که سطح رطوبت بالایی داشته باشند احتمال تخمیر و ترش شدن آنها وجود دارد.

بنابراین دلیل اصلی طعم ترش عسل رطوبت بالاست. حتی ممکن است رطوبت عسل به خاطر وارد شدن قاشق خیس در ظرف عسل، ایجاد شده و منجر به ترش شدن عسل و بوی بد آن شود.

از خرید عسل هایی با رطوبت بالا خودداری کنید و به هیچ وجه از قاشق خیس برای برداشتن عسل طبیعی استفاده نکنید.

مطلب پیشنهادی: عسل فاسد می‌شود؟

دلایل بوی نامطبوع عسل طبیعی 

عسل طبیعی به علل مختلفی ممکن است بو و طعم بدی پیدا کند. که برخی از این دلایل به فعالیت زنبور و زنبوردار مربوط است و برخی دیگر به نحوه نگهداری آن توسط مصرف کننده بستگی دارد.

دود آتش در عسل طبیعی

دودی زنبور عسل

یکی از ابزارهایی که زنبوردارها استفاده می کنند وسیله ای به نام دودی است. دودی ابزاری است که برای خنثی و آرام تر کردن زنبورها استفاده می شود؛ چون وقتی دود در محیط زنبورها باشد، فعالیتشان کمتر شده و دیگر نیش نمی زنند.

 این ابزار هنگام برداشت عسل طبیعی خیلی کارایی دارد، چون هنگام برداشت عسل از کندو زنبورها به شدت تحت تاثیر خارج شدن عسل از کندو قرار می گیرند و با عصبانی شدن و نیش زدن سعی در فراری دادن مهاجم می کنند.

بعضی از زنبوردارهای آماتور از این ابزار به درستی استفاده نمی کنند و با استفاده بیش از حد از دود برای آرام کردن زنبورها باعث می شوند عسل ها بوی دود بگیرد و گاهی از بین بردن این بوها ممکن نیست.

خریداری عسل از زنبوردار با سابقه و متخصص بهترین راهکار برای پیشگیری از این بوی بد عسل است.

گرفتن بوی محیط

یکی از خصوصیات بارز عسل طبیعی این است که به سرعت بوی محیط و مواد غذایی اطراف را به خود جذب می کند. به همین خاطر توصیه می شود موقع نگهداری عسل طبیعی حتما درب ظرف آن را محکم ببندید و در نزدیکی عسل موادی مثل بنزین یا ماهی دودی قرار ندهید.

در ضمن از ریختن عسل در ظرف هایی که قبلا برای مواد دیگری استفاده می شده و دارای رایحه بوده پرهیز کنید.

بوی ترشی عسل و کف روی آن

همانطور که گفته شد از عوامل اصلی این اتفاق، تخمیر و ترش شدن عسل است که منجر به بوی ترشی می شود زمانی که عسل تخمیر شود در سطح رویی عسل مقداری کف جمع می شود. می توان گفت در واقع فعالیت ترشیده شدن عسل از قسمت بالا شروع می شود.

خلاصه مطالب

مهم ترین دلیل بوی بد عسل نگهداری نامناسب
اصلی ترین عامل ترشی عسل رطوبت بالا و آب

سوالات متداول علت بوی بد عسل و علت عسل ترشیده

آیا عسل ترش رو می توان مصرف کرد؟

اگر طعم ترش عسل به خاطر گلهایی باشد که زنبور عسل از آن شهد جمع آوری کرده می توان مصرف کرد ولی اگر دلیل طعم ترش آن به خاطر رطوبت بالا و ترشیدگی باشد نمی توان به عنوان عسل خوراکی استفاده کرد دلایل آن را توضیح داده ایم.

بوی بد عسل از چه چیزی ایجاد می شود؟

عسل طبیعی بوی مخصوصی دارد که به با توجه به گلهایی که زنبور عسل از آن عسل جمع آوری کرده کمی متفاوت است ولی ممکن است عواملی بیرونی باعث ایجاد بوی بد عسل شود که به طور کامل و با مثال توضیح داده ایم

عسل عصاره
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *