عسل فاسد می‌شود؟ | آیا عسل تاریخ انقضا دارد + کلیپ

عسل عصاره

عسل فاسد می شود؟ ماندگاری عسل چقدر است؟ جواب این سوال ها با بله یا خیر معلوم نمیشه و نیاز به کمی توضیح داره. نگهداری درست عسل با شرایط مناسب باعث ماندگاری بیشتر عسل حتی تا چندین سال میشه. ولی می تونیم بگیم بعد از مدتی شکل ظاهری و طعم و عطر عسل عوض میشه. اگر رطوبت وارد عسل بشه باعث ترشیدگی و خراب شدن عسل میشه که از نشانه های اون، بوی ترشیدگی عسل هست.

عسل تاریخ انقضا داره یا نه؟

معمولا می پرسند که تاریخ انقضای عسل چند ماه یا چند ساله؟ بعضی ها در جواب هم ممکنه بگن عسل که تاریخ انقضا نداره!

ولی باید گفت این حرف درستی نیست عسل، مثل مواذ غذایی دیگه باید در شرایط مناسب نگهداری بشه و اگه این شرایط خوب نباشه احتمال داره خواصش رو از دست بده و حتی فاسد بشه. در واقع هیچ وقت نمیشه برای عسل تاریخ انقضای خاصی مشخص کرد.

اگه برای خوندن این مطلب کمتر از 3 دقیقه وقت بذارید و علت فاسد شدن و شرایط نگهداری عسل رو بدونید به جرات میشه گفت دیگه هیچ وقت عسل شما فاسد نمیشه.

چه زمانی عسل فاسد میشود؟ 

شرایط نگهداری عسل سخت نیست و با رعایت بعضی نکات ساده می‌توانید به خوبی آن را در خانه نگه دارید تا عسل خراب نشود. عسل را در ظروف شیشه‌ای با درب‌های محکم و در محیطی خنک و خشک بگذارید. بهترین دما برای نگهداری عسل 15 درجه سانتی‌گراد است. اما به‌طورکلی دمای اتاق از 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد برای نگهداری عسل مناسب است.

بهتر است که عسل را در یخچال نگذارید. چرا که فرایند رس بستن در یخچال به سرعت اتفاق می‌افتد و باعث سفت شدن بافت عسل می‌شود. ممکن برای نرم کردن عسل سفت شده از حرارت دادن استفاده کنید. اما  به هیچ عنوان نباید به عسل حرارت داد. چرا که حرارت، مواد مغذی عسل را از بین می برد.

بهتر است برای جلوگیری از سفت شدن عسل، آن را خارج از یخچال نگه داشته و از ورود اجسام آلوده و مرطوبی مثل قاشق خیس به داخل عسل خودداری کنید چون باعث تخمیر و ترش شدن عسل می شود. بوی ترشیدگی عسل، نشانه خوبی نیست. همچنین اگر احساس کردید که عسل شما آبکی شده (میزان آب موجود در آن افزایش یافته) و طعم متفاوتی گرفته، از مصرف آن پرهیز کنید.

چرا عسل فاسد می شود؟

 

اگر عسل مدت زیادی بماند خراب می شود؟

عسل یکی از قدیمی‌ترین خوراکی‌هایی است که انسان‌ها از هزاران سال پیش از آن استفاده می‌کنند. در بعضی ازکوزه‌های باستانی در مقبره‌های مصر، آثار عسل پیدا شده است. این داستان ها باعث شده بیشتر مردم فکر کنند که هیچوقت عسل فاسد نمی شود . اما آیا این حقیقت دارد؟

اما واقعیت اینکه عسل دارای خواصی است که باعث می‌شود مدت زمان طولانی بدون خراب شدن باقی بماند.  به‌طورکلی باید بگوییم که عسل تنها غذایی است که فاسد نمی‌شود و اگر مدت زیادی هم باقی بماند خراب نخواهد شد. البته با گذشت زمان ممکن است که رس ببندد و این رس بستن اصلا اتفاق بدی نیست.

رس بستن یا بلوری شدن، در زبان عامه مردم به اشتباه شکرک گفته می شود،‌ اما درحقیقت این دو موضوع با هم فرق می‌کند. عسل تقلبی شکرک می زند اما اگر عسلی رس نبست یعنی حتما تقلبی است؟ باید گفت نه، زمان رس کردن عسل بستگی به رطوبت عسل، دمای محیط و میزان گلوکز عسل دارد.

علت ماندگاری طولانی مدت عسل طبیعی چیه؟

عسل چند ویژگی خاص دارد که باعث می شود عسل ماندگاری طولانی داشته باشد. وجود قند بالا، رطوبت کم، خاصیت اسیدی و آنزیم های ضد میکروب که توسط زنبور عسل ساخته می شود از این ویژگی هاست.


عسل عصاره

1. قند بالا، رطوبت کم

۸۰ درصد عسل از قند تشکیل شده است که می‌تواند مانع رشد بسیاری از انواع میکروب‌ها مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها شود. قند زیاد در عسل به معنای بالا بودن فشار اسمزی است. فشار اسمزی یا فشار تورگور فشاری است که باید بر مایع وارد شود، تا مانع حرکت آن مایع از بین یک غشای نیمه تراوا (دارای تراوایی نسبی) شود.

بالا بودن فشار اسمزی در عسل باعث می‌شود که آب از سلول‌های میکروب‌ها بیرون رفته و رشد و تولید مثل آن‌ها متوقف شود. عسل حدود 17 تا 20 درصد از آب تشکیل شده و درنتیجه فعالیت آب در عسل بسیار کم است به همین دلیل هیچ تخمیر یا خرابی در عسل اتفاق نمی‌افتد.

همچنین با توجه به اینکه عسل کاملا متراکم است، اکسیژن نمی‌تواند به راحتی درون آن حل شود. این اتفاق مانع از رشد و تکثیر بسیاری از میکروب‌ها می‌شود.

2. اسیدی بودن

pH عسل از 3/5 تا 4/5 متغیر است. به طور میانگین pH عسل را می‌توان 3/9 در نظر گرفت که کاملا اسیدی است. اسیدی بودن آن به دلیل وجود اسید گلوکونیک است، که در فرایند تهیه شهد و تولید عسل در این شیرین کننده ایجاد می‌شود. در ابتدا تصور می‌شود که این خاصیت اسیدی بودن مانع از رشد میکروب‌ها می‌شود.

تحقیقات انجام شده درانواع pH نشان داد که تفاوت معناداری در فعالیت ضد میکروبی به دلیل اسیدی بودن عسل وجود ندارد. با این‌حال محیط اسیدی عسل مانع از رشد باکتری‌های کورینه ‌باکتریوم دیفتری، اشریشیا کلی، استرپتوکوک و سالمونلا می‌شود. به‌طورکلی عسل در از بین بردن باکتری‌ها بسیار موثر است و به همین علت از آن در درمان عفونت‌ها، زخم‌ها و جای سوختگی استفاده می‌شود.

3. آنزیم های ضد میکروبی

زنبورها هنگام تولید عسل، آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز را درون شهد ترشح می‌کنند. این آنزیم در حفظ فرایند تولید عسل، گلوکز اکسیداز قند به اسید گلوکونیک تبدیل شده و همچنین ترکیبی به نام هیدروژن پراکسید تولید می‌شود. به نظر می‌رسد که این هیدروژن پراکسید به خواص ضد باکتریایی عسل کمک کرده و از رشد میکروارگانیسم‌ها جلوگیری می‌کند.

عسل همچنین شامل پلی فنول‌ها، فلاونوئیدها، متیل گلیوکسال و پپتیدهای زنبور عسل است. این ترکیبات روی خواص ضد باکتریایی عسل تاثیر داشته و مانع از خراب شدن آن می‌شوند. نتیجه می گیریم عسل، قند فراوان و رطوبت کم و محیط اسیدی دارد و حاوی ماده ضد باکتری پراکسید هیدروژن است.

وجود بعضی خواص در عسل باعث می‌شود که این شیرین کننده طبیعی در طول زمان فاسد نشود و یا برای مدت طولانی ماندگاری داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: بهترین روش نگهداری عسل

چه زمانی و چرا عسل فاسد می شود؟

از کجا بفهمیم عسل خراب شده؟ عسل چگونه خراب می شود؟ چرا عسل فاسد می شود؟ با وجود خاصیت ضد میکروبی، اگر عسل به درستی نگهداری نشود، می‌تواند خواص خود را از دست داده و حتی مشکلاتی برای سلامتی انسان ایجاد کند.

1. ممکن است عسل آلوده باشد.

2. عسل ممکن است حاوی ترکیبات سمی باشد.

3. ممکن است عسل تقلبی باشد.

4. نگهداری نادرست می تواند عسل را خراب کند.

تحقیقات نشان داده که عسل طبیعی به دلیل ویژگی هایی که در درون خود دارد، احتمال فاسد شدن آن کمی است. دقت کنید، گفتیم احتمال کم، یعنی ممکن است عسل به برخی دلایل فاسد شود. با این حال اگر عسل در شرایط خوبی نگهداری شود حتی ممکن است تا سال ها دچار فساد نشود.

دلایل اصلی خراب شدن عسل

خراب شدن عسل عوامل مختلفی دارد و دانستن آن ها به ما کمک می کند تا شرایط نگهداری آن را بهتر متوجه شویم و هنگام خرید عسل طبیعی هم دقت بیشتری داشته باشیم و از افراد قابل اعتماد عسل خریداری کنیم.

1. ممکن است عسل آلوده باشد.

درست است که عسل خاصیت ضد میکروبی دارد، اما بااین‌حال این امکان هم وجود دارد که عسل حاوی میکروب هم باشد. این میکروب‌ها ممکن است که از گرده‌ها، گرد و غبار یا دستگاه گوارش زنبورها به عسل منتقل شوند. به دلیل خاصیت ضد میکروبی، مقدار آن‌ها در عسل کم خواهد بود و در آن تکثیر نخواهند شد، اما این به معنای نبودن ۱۰۰ درصدی میکروب در عسل نیست.

برای مثال عسل حاوی باکتری بوتولیسم است. این باکتری اگر چه برای بزرگسالان هیچ خطری ندارد، اما برای کودکان زیر یک سال به شدت خطرناک بوده و می‌تواند باعث مرگ آن‌ها شود.

2. عسل ممکن است حاوی ترکیبات سمی باشد.

هنگامی که زنبورها از شهد گل‌ها تغذیه می‌کنند، ممکن است که سموم این گل‌ها را هم جذب کرده و به عسل منتقل کنند. به عنوان مثال عسل تولید شده از گل آزالیای زرد می‌تواند باعث سرگیجه، حالت تهوع و مشکل در ضربان قلب یا فشار خون شود.

3. ممکن است عسل تقلبی باشد.

معمولا برای افزایش حجم و کاهش هزینه‌ها، زنبورها را با شربت‌های شکر از ذرت، نیشکر و چغندر تغذیه کرده یا این شربت را به محصول نهایی اضافه می‌کنند. همچنین ممکن است که عسل را قبل از رسیدن آن، برداشت کنند. در چنین شرایطی میزان آب در عسل بیشتر بوده و می‌تواند باعث مشکلاتی شود.

4. نگهداری نادرست می تواند عسل را خراب کند.

چرا عسل فاسد می شود؟ اگر عسل به درستی نگهداری نشود، ممکن است که خواص ضد میکروبی خود را از دست بدهد و به مرور زمان خراب شود. برای مثال اگر درب ظرف عسل باز بماند یا به خوبی بسته نشود، ممکن است که آب موجود در عسل تخمیر شود.

همچنین باز بودن درب، می‌تواند منجر به ورود میکروب‌ها و باکتری‌ها در عسل ‌شود. گرم کردن عسل هم می‌تواند منجر به تولید HMF در عسل شده و آن را یه یک ماده سمی و خطرناک تبدیل کند.

به طور خلاصه مهمترین عاملی که ممکنه باعث خراب شدن عسل بشه آب یا رطوبت هست که باید از وارد شدن آب داخل عسل جلوگیری کنیم رطوبت میتونه حتی باعث خراب شدن موم عسل هم بشه. حالا به یک جواب کوتاه برای سوال از کجا بفهمیم عسل خراب شده دارم. بوی ترشیدگی عسل نشانه اصلی خراب شدن عسل می باشد که حتما باید از ورود رطوبت به عسل پرهیز کرد.

علت کرم زدن موم عسل و خراب شدن آن

خراب شدن موم عسل در فصل گرما بیشتر اتفاق می افتد؛ چون محیط گرم شرایط رو برای رشد کرم های ریزی که در ادامه توضیح خواهم داد، آماده می کنه.

در چرخه ی زیست محیطی موجودات ریزی وجود دارند که اگر از بین بروند ممکن است به محیط زیست آسیب برسد. یکی از این موجودات پروانه های موم خوار هستن که تخم اونها در موم عسل پیدا میشه و در بیشتر موارد که عسل کرم میزنه، علتش وجود تخم همین پروانه های موم خوار هست که اگر این کرم ها رشد کنن تبدیل به پروانه میشن.

برخی زنبوردار ها برای از بین بردن کنه ها و آفت ها، در وقت نامناسب از حشره کش های صنعتی و سمی استفاده می کنند که باعث سمی شدن موم عسل میشه، در حالی که این کار کاملا اشتباهه.

مطلب پیشنهادی: دلایل کف کردن عسل | 3 نکته مهم 

آیا کف کردن عسل نشانه فاسد شدن آن است؟

برخی از عسل ها با کمی گرما دادن کف می کند که در اصطلاح علمی بهش ساپونین گفته می شود؛ این ماده نه تنها نشانه فاسد شدن نیست بلکه همین کف بسیار هم مفید و خوشمزه است. کف عسل کنار نسبت به عسل های دیگه بیشتره. این کف همانند سرشیر است که موقع گرما از شیر جدا می شود. این 

این کف با کف کردن عسل هنگام ترشیدگی متفاوت است برای اینکه فرق این دو را کامل بدانید و عسل فاسد رو بهتر بشناسید مطلب پیشنهادی رو حتما مطالعه کنید.

نتیجه گیری:

عسل ماده غذایی است که توسط زنبورعسل و با استفاده از شهد گل ها و گیاهان تولید شده و تا سال ها فاسد نمی شود و می تواند خواص خود را حفط کند با این حال بهتر است از عسل تازه استفاده کنید .

قند بخش زیادی از عسل را تشکیل می دهد. در چنین محیطی میکرو ارگانیسم ها امکان رشد و تکثیر و فعالیت را ندارند. همچنین رطوبت کم و محیطی اسیدی دارد و حاوی ماده ضد باکتری است.

تراکم و غلظت عسل انحلال اکسیژن را در آن دچار مشکل می کند و محیطی که اکسیژن در آن نباشد برای رشد میکرو ارگانیسم ها مساعد نیست. این ویژگی ها سبب شده عسل مدت طولانی تری ماندگاری داشته باشد.

 

ممنون از همراهیتون با عسل عصاره

امیدوارم تونسته باشیم اطلاعات شما رو در مورد نگهداری عسل بالا ببریم حالا از شما میخوام روش هایی رو که امتحان کردین رو برای ما بگین و اینکه شما عسل رو داخل یخچال نگه می دارین یا داخل کابینت؟

در پایان پیشنهاد میدیم به فروشگاه سایت ما سر بزنید تا با عسل عصاره و محصولاتش بیشتر آشنا بشین.

 

منبع مورد استفاده:  www.thespruceeats.com

چرا عسل ترش می شود؟

اگر طی مراحل تولید، برداشت، نگهداری و بسته بندی عسل، نکات لازم رعایت نشود، عسل ترش می شود.

آیا عسلی که شکرک زده، فاسد شده است؟

شکرک زدن عسل به تنهایی نشانه فاسد شدن عسل نیست. در واقع شکرک زدن عسل امری طبیعی است. اما اگر با دیگر نشانه ها همراه باشد، می توان گفت عسل فاسد شده است.

عسل عصاره
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *