دلایل کف کردن عسل | 3 موضوع مهم که باید بدانید!

Reasons-for-foaming-honey

دلایل کف کردن عسل مهم است اما اگر فکر می کنید هر وقت عسلی کف می کند قطعا خراب و فاسد شده است و دیگر قابل استفاده نیست باید بدانید که همیشه اینطور نیست و کف کردن عسل ها علت های متنوعی دارد. خب اگر علاقمند هستید به طور کامل به دلایل این اتفاق و همچنین به طور ویژه به دلایل کف کردن عسل کنار پی ببرید از شما می خواهم با ادامه ی مطلب همراه ما باشید تا این موضوع را با هم بررسی کنیم امیدوارم خواندن این مطلب برای شما مفید باشد!

چرا دانستن علت کف کردن عسل مهم است؟

عسل طبیعی یک ماده ی شیرین، مقوی و پرخاصیت است که از سال های دور تا کنون مورد استفاده ی مردم قرار می گرفته است در سال های اخیر هم اقبال مردم به استفاده از این ماده ی شفابخش افزایش یافته و متاسفانه عده ای سود جو از اعتماد مردم سوء استفاده کرده اند و با فروش عسل تقلبی کام دوستداران این اکسیر شفا بخش را تلخ کرده اند.

بنابرین طبیعی است که با کوچک ترین تغییر در رنگ و بوی عسل احساس کنید عسلی که خریده اید تقلبی بوده و یا فاسد شده است پس دانستن نکاتی درباره علت کف کردن عسل و دادن اطلاعات مفید به شما، هم نگرانی ها را کم کرده و هم خاطره ی شیرینی از مصرف عسل طبیعی در ذهن شما باقی می گذارد.

علت سفید شدن عسل چیست؟

وقتی شما از جایی عسل می خرید ممکن است یک لایه سفید رنگ بر روی سطح رویی عسل ببینید اگر بپرسید که این لایه سفید چیست و آیا وجود این لایه سفید رنگ علامت کیفیت بد عسل است؟ در جواب باید گفت علت سفید شدن عسل ممکن است گاهی نشان دهنده تخمیر و کیفیت بد عسل باشد اما نه همیشه!

دلیل دیگر مربوط به فرآیند تولید و بسته بندی است که در ادامه توضیح خواهیم داد اما از جنبه علمی کف عسل یک دلیل سوم هم دارد که به علت نوع شهد است.

دلیل مهم کف کردن عسل

همانطور که گفتیم یکی از دلایل کف کردن عسل مربوط به فرایند فراوری این محصول است ولی قبل از آن لازم است که درباره ی حرارت دادن عسل توضیح کوتاهی داده شود. معمولا حرارت مستقیم و بیش از 40 درجه، آنزیم های مفید عسل را از بین می برد ولی چون عسل خام غلیظ است برای خارج کردن اجسام ریز(مثل گرده) باید از فیلتر عبور کند و این کار نیاز به مقداری حرارت دهی دارد.

علت حباب در عسل

برای از بین نرفتن کیفیت، عسل بصورت غیر مستقیم کمی حرارت می بیند تا امکان بسته بندی آن راحت تر باشد در حین نقل و انتقال به ظرف های بزرگ غلظت یا ویسکوزیته ی بالای عسل به مرور باعث جمع شدن حباب های هوا در آن شده با این اوصاف علت حباب در عسل مشخص می شود.

به تدریج این حباب تبدیل به کف سفید شده و در سطح رویی عسل و داخل ظرف باقی می ماند. البته مصرف این عسل و کف آن هیچگونه ایرادی ندارد و جای نگرانی نیست!

کف به وجود آمده به دلیل مواد شهد

در شهد گیاهان موادی به نام ساپونین وجود دارد، ساپونین ها خواص درمانی و دارویی زیادی دارند و به طور طبیعی کف می کنند.

در عسل هایی که مقدار بیشتری از شهد این گیاهان وجود داشته باشد احتمال تشکیل این کف در سطح عسل بیشتر است مثل عسل خارشتر و عسل کنار اما وجود این نوع کف برخلاف کف حاصل از ترشیدگی، دلیل بی کیفیتی یا طبیعی نبودن عسل نیست و مصرف آن به دلیل دارا بودن خاصیت دارویی هیچ مشکلی ندارد و می توان با خیالی آسوده این کف را مصرف کرد!

کف ناشی از ترشیدگی و تخمیر عسل

عسل یک ماده فوق العاده خاص است که احتمال فاسد شدن آن کم است و شاید اگر در شرایط مناسب نگهداری شود مدت ها سالم بماند اما دلیل اصلی ترشیدگی و بوی بد عسل که باعث می شود طعم و مزه آن هم تغییر کند آب و رطوبت بالاست.

عسل مناطق مرطوب و یا عسل های نارس و درکل عسل هایی که رطوبت بیش از 20 درصد دارند احتمال تخمیر بیشتری دارند در اثر تخمیر، قند موجود در عسل به اسید و دی اکسید کربن تبدیل می شود به صورت یک لایه کف مانند در سطح بالیی عسل قرار می گیرد و به تدریج عسل فاسد می شود.

این نوع کف بر خلاف دو نوع دیگر بوی تند، ترش مانند و اسیدی دارد. در این حالت به تدریج کل عسل فاسد می شود و بوی ترشیدگی زیادتر شده و دیگر امکان مصرف ندارد.

بیشتر بخوانید: علت بوبی بد عسل | مصرف عسل ترش شده

دلیل کف کردن عسل کنار

عسل کنار بسیار خوش طعم و داری طبع خنک بوده و برای کسانی که گرم مزاج هستند بسیار مفید است. دلیل کف کردن عسل کنار به علت وجود ساپونین بیشتر آن است و حتی در بسیاری از جاها عسل کنار به همراه کف آن مصرف می شود و حتی کف عسل کنار، جداگانه به فروش می رسد و البته طرفداران زیادی هم دارد!

این عسل پس از برداشت کف کرده رنگ آن روشن تر است اما به مرور تیره می شود و پس از گذشت چند ماه به رنگ قرمز عقیقی در می آید و چنان چه دوباره این عسل مخلوط شود و یا در جای گرم باشد دوباره کف می کند و محو شدن کف آن زمان لازم دارد. علت این کف به خود گیاه کنار و ساپونین موجود در آن بر می گردد و ربطی به خراب یا فاسد بودن و احیانا کیفیت نامرغوب عسل ندارد.

شما این خاصیت کف کردن را در حین مخلوط کردن سفیده تخم مرغ می توانید ببینید بنابرین دلیل کف کردن عسل کنار وجود مقادیر قابل توجهی ساپونین در آن می باشد.

خواص کف عسل کنار

ساپونین که به غیر از کنار در نخود سبز، لوبیا و بعضی از گیاهان هم وجود دارد که خواص دارویی داشته و در مصارف بهداشتی و آرایشی هم کاربرد دارد خواص کف عسل کنار مربوط به ساپونین موجود در آن می باشد و به دلیل دارا بودن خواص درمانی مصرف آن همراه با عسل توصیه می شود.

عسل عصاره
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *