شلغم و عسل برای سرماخوردگی | خواص + طرز تهیه

شلغم و عسل، شلغم پر از عسل

از خواص شلغم و عسل برای سرماخوردگی حتما بارها شنیده اید. ترکیب شلغم و عسل برای اکثر ما ایرانی ها به معنی داروی سرماخوردگی است. در واقع ترکیب شلغم و عسل فواید بسیار زیادی برای سلامتی بدن دارد و می تواند در درمان و جلوگیری از بیماری های بسیاری از جمله سرماخوردگی کمک شایانی کند.

شربتی که از ریختن عسل در شلغم برای سرماخوردگی درست می شود به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی شناخته می شود و برای درمان بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی می تواند بسیار مفید باشد. مصرف عسل و شلغم باعث نرم شدم گلو شده و در درمان سرفه و گلودرد نیز بسیار موثر است.

چرا عسل و شلغم برای سرماخوردگی موثر است؟

شلغم سرشار از ویتامین سی و مواد معدنی است که می تواند باعث افزایش تولید گلبول های سفید و آنتی بادی ها در بدن شده و سیستم ایمنی بدن را در مقابل برخی بیماری ها مانند سرطان و سرماخوردگی تقویت کند. همچنین شلغم دارای خواص آنتی بیوتیکی است و در واقع یک ماده آنتی باکتریال و میکروب کش می باشد که به بدن در مبارزه با ویروس سرماخوردگی کمک می کند .

اگرچه شلغم به تنهایی یک سلاح قدرتمند در مبارزه با ویروس سرماخوردگی به شمار می رود اما ریختن عسل در شلغم برای سرماخوردگی خواص آن را چند برابر می کند. همانطور که می دانید عسل طبیعی نیز بسیار از این خواص را دارد.

در واقع عسل طبیعی حاوی آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی است که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و بخاطر خاصیت آنتی باکتریایی که دارد می تواند در پیشگیری و بهبود علایم سرماخوردگی از جمله کاهش سرفه و گلودرد موثر عمل کند. در حقیقت ترکیب عسل و شلغم برای سرماخوردگی را می توان به عنوان یک نوع پنی سیلین در پیشگیری و درمان در نظر گرفت.

معجون شلغم و عسل برای مبارزه با ویروس سرماخوردگی

ترکیب شلغم و عسل برای سرماخوردگی بخاطر اینکه حاوی خواص ضد التهابی و ضد باکتری بسیار می باشد، بسیار موثر عمل می کند. در واقع با خوردن این ترکیب یک لایه پوششی بر دیواره گلو ایجاد می شود که سوزش را از بین برده و موجب بهبود سرفه می شود.

طرز تهیه عسل و شلغم برای درمان سرماخوردگی چگونه است ؟

طرز تهیه شلغم و عسل برای سرماخوردگی به روش های مختلفی انجام می شود و شما می توانید به راحتی این معجون را در خانه تهیه کنید.

چند عدد شلغم را خوب بشورید و داخل آن ها را خالی کرده و داخل هر کدام یک قاشق غذا خوری عسل پر کنید و در یک قابلمه چیده، درب آن را بگذارید و این ظرف را داخل قابلمه دیگری که تا نیمه آب پر کردید قرار بدهید. قابلمه را روی شعله ملایم قرار داده و اجازه دهید تا شلغم ها با حرارت ملایم بخارپز شود و بعد از دو ساعت زیر آن را خاموش کنید.

بعد از اینکه شلغم ها سرد شدند مایع داخل آن را که یک نوشیدنی شیرین که از ترکیب عسل و آب شلغم ایجاد شده را در یک لیوان بریزید و روزی سه بار میل کنید در واقع این معجون شیرین و مقوی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و در بهبود و پیشگیری از سرما خوردگی بسیار موثر است.

برای بهره مندی از خواص عسل بهتر است از عسل طبیعی و خام استفاده کرد. عسل خام به عسلی گفته می شود که زنبور عسل برای تهیه آن فقط از شهد گل و گیاه تغذیه کرده است.

جمع بندی

با شروع شدن فصل سرما آگاهی از خواص درمانی برخی مواد خوراکی کمک شایانی در پیشگیری یا درمان سرماخوردگی می کند. عسل و شلغم برای سرماخوردگی بخاطر خواص ضد باکتریایی که دارند، بسیار مفید است.

در این مطلب ما فواید عسل و شلغم و طرز تهیه شلغم و عسل برای سرماخوردگی را بیان کردیم و شما می توانید به راحتی در منزل این معجون را تهیه کنید و بدون نیاز به دارو های شیمیایی سرماخوردگی، گلو درد و سرفه خود را بهبود دهید.

عسل عصاره
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *