خواص عسل سبلان | 5 خاصیت مهم آن

عسل و کوه سبلان

از خواص عسل سبلان چه می دانید؟ یکی از بهترین انواع عسل ایران که علاوه بر توزیع در بازار سراسر ایران به کشورهای دیگر هم صادر می شود، عسل سبلان می باشد. خواص عسل طبیعی سبلان بخاطر این که دارای بیش از 70 ماده مفید برای بدن است، بسیار مورد توجه می باشد و به جرات می توان گفت یکی از پرخاصیت ترین عسل های تولید شده در ایران عسل سبلان است.

خواص درمانی و دارویی عسل طبیعی سبلان

خواص عسل سبلان نشات گرفته از گل و گیاهان دارویی و درمانی است که در دامنه های پر گل و سرسبز کوه سبلان می رویند. در واقع یکی از مواهب خدادادی به استان زیبای اردبیل وجود کوه سبلان با دامنه هایی از پوشش گیاهان پر گل و سرسبز است.

خواص عسل طبیعی سبلان به دلیل تنوع در پوشش گیاهانی مثل آویشن، گون، بابونه که در دامنه کوه سبلان می رویند و شهد آنها مورد تغذیه زنبور عسل قرار می گیرد، بسیار خاص و ویژه می باشد.

با قرار دادن کندوها در این منطقه، ناب ترین و پر خاصیت ترین شهد توسط زنبورعسل ها جمع آوری شده و تبدیل به عسل می شوند. از مهمترین خواص عسل سبلان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تقویت رشد جسمی کودکان
  • تقویت حافظه و عملکرد مغز
  • مفید برای افراد دیابتی بخاطر ساکارز پایین
  • مفید برای زخم معده
  • ضد عفونی کننده دستگاه گوارش
  •  پایین آمدن کلسترول خون و کاهش افسردگی
  • پیشگیری و درمان پوکی استخوان

خاصیت عسل سبلان بخاطر داشتن شهد طبیعی پوشش گیاهی دشت سبلان و دارای مزیت های خوب و مفیدی برای سلامتی بدن است و یکی از پرخاصیت ترین عسل های ایران به شمار می رود.

عسل بهاره سبلان چیست و خواص آن

در یک کلام عسل بهاری به عسل هایی می گویند که زنبور عسل از تغذیه شهد گل درختان، بوته ها و گیاهان بهاری تولید کند و دارای خواص جدا از عسل هایی می باشند که در فصل پاییز برداشت می شوند. خواص عسل بهاره سبلان نیز به دلیل رشد انواع و اقسام گل و گیاهان دارویی در این منطقه از ویژه‌گی های منحصر به فردی برخوردار است.

سرشار از آنتی اکسیدان بودن، تقویت کننده قلب، تقویت حافظه، ضد سرفه، تصفیه خون، درمان مشکلات خواب و آنتی باکتریایی بودن از مهمترین خواص عسل بهاره سبلان می باشد.

جمع بندی 

امروزه اکثر افرادی که به استان زیبای اردبیل سفر می کنند از خاصیت عسل سبلان باخبر هستند و حتما این ماده ارزشمند را در سوغاتی های خود دارند.

همان طور که گفتیم خواص عسل سبلان بسیار خاص و ویژه می باشد و سرشار از مواد مغذی است که فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد و در واقع یکی از مرغوب ترین انواع عسل های ایران می باشد.

عسل عصاره
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *