قیمت عسل در سال 1401 | بررسی + مقایسه

قیمت عسل در سال 1401 به چند عامل بستگی دارد؛ همانطور که می دانید عسل طبیعی نسبت به عسل های معمولی و تغذیه ای خیلی کمتر برداشت می شود. این کمیاب بودن تاثیر مستقیمی روی قیمت عسل دارد. منطقه برداشت عسل طبیعی و حتی نوع ظرف و بسته بندی آن، که به ماندگاری عسل کمک می کند؛ از عوامل موثر در قیمت گذاری عسل طبیعی بشمار می آید.

قیمت واقعی عسل طبیعی

همه ی ما بدنبال این هستیم که محصول با کیفیت را به قیمت واقعی و منطقی خرید کنیم و از گول خوردن متنفریم. معمولا قیمت عسل طبیعی در بازارهای ایران وضعیت مشخص و ثابتی ندارد و تقلب در زمینه ی عسل زیاد است. دقیقا شاید به همین دلیل شما در حال مطالعه این مطلب هستید تا از قیمت منطقی آن با خبر شوید، و سرتان کلاه نرود.

اگر می خواهید عسل طبیعی درجه یک را با قیمت مناسب خریداری کنید، به شما این اطمینان را می دهم که هیچگونه نگرانی به خود راه ندهید. من به شما تمام مسائلی را که برای شناخت نرخ واقعی عسل طبیعی لازم است در این مطلب خواهم گفت.

آیا قیمت می تواند ملاک خوبی برای خرید عسل باشد؟

قیمت نمی تواند ملاک خوبی برای خرید عسل طبیعی یا معمولی باشد. اما از قدیم ضرب المثلی وجود دارد که هیچ گرانی بی‌ حکمت نیست و هیچ ارزانی بی‌ علت!

طبق تجربه ی چندین ساله ی ما، بیشتر عسل هایی که در بازار به نرخ پایین تری فروخته می شوند یا عسل های تغذیه ای (منظور تغذیه زنبور با مقداری شکر است) هستند و یا عسل تقلبی که هیچ خاصیتی جز شیرین کنندگی ندارد. این نوع عسل تقلبی که به آن عسل دست ساز هم گفته می شود در شیرینی پزی ها و … به عنوان شیرین کننده استفاده می شود و بهتر است به عنوان عسل خوراکی و درمانی مصرف نشود.

اما با اینکه در فرآیند تولید عسل های تغذیه ای به زنبور به صورت کمکی آب شکر داده می شود. با این حال طبق گفته متخصصین تغذیه و طب سنتی مصرف چنین عسل هایی برای افرادی که بیماری خاصی ندارند بلامانع است. و آن ها می توانند از عسل معمولی مصرف کنند؛ ولی افراد دیابتی نباید به جای عسل اصل و طبیعی از این نوع عسل استفاده کنند.

از آنجایی که در فرایند تولید عسل معمولی و نیمه تغذیه ای، زنبور آنزیم هایی به عسل اضافه می کند و از شهد گلها نیز استفاده می کند؛ حتی مصرف این نوع عسل هم برای بدن انسان ها مفید است و به خاطر قیمت پایین تر آن، گزینه ی خوبی برای جایگزینی با شکر مصنوعی است.

گران بودن عسل آیا دلیل بر کیفیت آن است؟

بسیاری از عسل های گران قیمت که با اسم عسل وحشی فروخته می شوند از کیفیت لازم برخوردار نیستند. بلکه در تولید و فروش این نوع عسل ها نوعی فریب وجود دارد که خیلی از افراد از آن بی اطلاع هستند.

قیمت عسل طبیعی وحشی شاخه ای

به زبان ساده تر، بسیار دیده ایم که این سودجویان زنبورها را در کنار شاخه ای قرار می دهند تا زنبورها بر روی شاخه کندو بزنند و در کنار همین زنبورها آب و شکر قرار می دهند تا سریع تر عسل تولید شود. و چون ظاهر این نوع عسل دلفریب است هر کیلو از این نوع عسل را به قیمت بالای یک میلیون تومان و گاها خیلی بیشتر می فروشند و از ناآگاهی مردم سوء استفاده می کنند.

قیمت منطقی عسل طبیعی در سال 1401 چقدر است؟

با توجه به تورم عمومی و افزایش هزینه های جانبی، عسل طبیعی در سال 1401 افزایش نسبی دارد و به طور میانگین قیمت عسلهای طبیعی بین 250 تا 400 هزار تومان متغییر است. عسل های معمولی بین 80 تا 130 هزار تومان و اگر تفاوت قیمتی حتی در بین عسل های طبیعی می بینید به خاطر سختی برداشت در مناطق مختلف است.

عسل های کوهستانی که در مناطق بکر دور از مزارع تولید می شوند سختی بیشتری دارد و کیفیت این نوع عسل ها نیز به مراتب بهتر است به همین علت قیمت عسل طبیعی تولید شده در مناطق کوهستانی نسبت به قیمت عسل معمولی و عسل های دشت و مزارع بالاتر است.

عوامل تاثیرگذار در قیمت عسل طبیعی

چندین عامل در قیمت گذاری کالا و محصولات موثر است؛ مانند تورم و هزینه های تمام شده، می توان به این دو مورد کیفیت محصول و میزان تقاضا را هم اضافه کرد. در این میان برخی از محصولات نرخ مشخصی دارند ولی بعضی از آن ها قیمت مصوبی ندارند و هر شخصی در بازار با قیمت های مختلف و گاها غیر متعارفی اقدام به فروش می کند.

اما آنچه ملاک قیمت گذاری عسل طبیعی است و با آن می توان محصولات چند فروشگاه را با هم مقایسه کرد کیفیت محصول است. مواردی که می توان با آنها کیفیت عسل طبیعی را شناخت، یک به یک توضیح می دهم:

1- داشتن برگه آزمایش

قطعی ترین و مطمئن ترین راه شناخت کیفیت عسل انجام آزمایش در آزمایشگاه مواد غذایی است؛ بنابراین حتما باید از زنبوردار برگه آنالیز عسل را درخواست کنید تا از سطح کیفیت آن به طور دقیق با خبر شوید. تا بتوانید نرخ عسل را تخمین بزنید و اگر قصد خرید دارید با اطمینان از طبیعی بودن خریدتان را انجام دهید.

2- منطقه برداشت عسل

منطقه برداشت عسل، یکی از مواردی است که با آن می توان کیفیت عسل را سنجید. عسل های مناطق کوهستانی به خاطر وجود گل های دارویی و بکر بودن منطقه و همچنین به خاطر پایین بودن سطح رطوبت عسل تولید شده در این مناطق از کیفیت بیشتری برخوردار است.

در اولویت بندی کیفیت عسل ها بر اساس منطقه برداشت، عسل های کوهستان در رتبه اول قرار دارد سپس عسل های مناطق جنگلی و در آخر عسل هایی که در کنار مزارع برداشت می شود؛ چون ممکن است به خاطر سم پاشی که در مزرعه ها انجام می شود سطح کیفیت عسل های مزرعه ای پایین آمده باشد.

3- ظرف مناسب

شاید بگویید ظرف عسل چه ربطی به کیفیت عسل دارد. باید گفت که اتفاقا ظرف عسل و تاثیر آن در کیفیت عسل خیلی مهم است و در قیمت عسل نیز می تواند موثر باشد. عسل به خاطر داشتن خاصیت اسیدی،در صورت نگهداری در ظروف فلزی یا پلاستیکی درجه دو، با این ظرف ها وارد واکنش شده و از سطح کیفیتش کاسته می شود.

بنابراین خرید عسل در ظروف شیشه ای و پلاستیکی درجه یک و مخصوص مواد غذایی باعث حفظ کیفیت عسل می شود. امسال قیمت ظرف ها افزایش داشته و بالطبع بر روی قیمت عسل در سال 1401 نیز تاثیر کمی خواهد گذاشت.

توصیه ما این است که حتما عسل را در ظروف شیشه ای و یا اگر به صورت اینترنتی خرید می کنید در ظروف پلاستیکی درجه یک مخصوص مواد غذایی خریداری کنید.

4- کمیاب بودن عسل طبیعی

همانطور که می دانید عسل طبیعی جزء محصولاتی است که تولید آن سخت و زمانبر است و در هر منطقه یا شهری امکان برداشتش وجود ندارد؛ اگر طبیعت یاری نکند زنبوردار مجبور به استفاده از آب و شکر کمکی برای تغذیه زنبورها می شود و به جای برداشت عسل طبیعی، عسل تغذیه ای تولید می کند.

خشکسالی در تولید و قیمت عسل در سال 1401 می تواند تاثیر مستقیمی داشته باشد. قطعا هر چه میزان تولید کمتر و تقاضا بیشتر باشد قیمت محصول بالاتر می رود.

5- حجم خرید و فروش

پارامتر دیگری که در قیمت عسل تاثیر دارد حجم خرید و فروش آن است. کسانی که عسل را به صورت عمده خریداری می کنند، معمولا قیمت های پایین تری نسبت به خریداران به صورت خرده می پردازند. زنبور داران هم اغلب ترجیح می دهند عسل های خود را به صورت عمده و با قیمت کمتر به فروش برسانند تا برای برداشت بعدی و هزینه های حمل و نقل در آمد داشته باشند.

بارندگی ها و یک سال خوب پر عسل!

به خاطر بارندگی های خوبی که در زمستان 1400 و بهار 1401 داشتیم امسال شاهد طبیعت پر از گل و گیاه در مناطق کوهستانی اردبیل هستیم به ویژه رویش انبوه گیاهان دارویی و گل های متنوع، پر شهد و خوشبو نوید تولید عسل های فوق العاده خوب و با کیفیتی را می دهد. در ویدیو پایین 3 عامل تاثیر گذار در قیمت گذاری عسل طبیعی را بیان کردیم.

قیمت عسل های طبیعی موجود در مجموعه عصاره

قیمت عسل طبیعی در مجموعه عصاره به خاطر عرضه مستقیم از زنبوردار منصافه است.

عسل طبیعی گون کوهستان یک کیلو خالص قیمت 285 هزار تومان

عسل طبیعی گزانگبین  یک کیلو خالص قیمت 292 هزار تومان

عسل طبیعی زیرفون جنگلی یک کیلو خالص قیمت 275 هزار تومان

عسل طبیعی کنار یک کیلو خالص قیمت 285 هزار تومان

عسل طبیعی آویشن یک کیلو خالص قیمت 345 هزار تومان

عسل های موجود در مجموعه عصاره قابل مقایسه با عسل های پاستوریزه ی سوپرمارکتی و تغذیه ای نیستند. این عسل ها طبق برگه تاییده ی آزمایشگاهی به جرات می توان گفت بهترین و بی نظیرترین عسل های ایران هستند از قسمت فروشگاه می توانید محصول را انتخاب کرده، همچنین در تصاویر محصول برگه آزمایش عسل طبیعی را می توانید مشاهده فرمایید.

عسل عصاره
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *