ترفند رفع شکرک عسل | روش خانگی + ویدئو

crystallization-of-honey

رفع شکرک عسل یا تبدیل عسل شکرک زده به عسل مایع احتمالا یکی از دغدغه های شما هم هست. بله تو فصل سرما یا موقعی که عسل رو داخل یخچال میزاریم، عسل از حالت مایع به حالت روغن مانند تبدیل میشه و برای خریداری که شکرک عسل رو دیده یه دل نگرانی ایجاد می شه که نکنه این عسلی که خریدم فاسد شده یا تقلبی بوده!!!

سوال مهمی که پیش میاد اینه که عسل شکرک زده را چکار کنیم؟ آیا امکان داره دوباره عسل رو به حالت اول برگردونیم؟! آیا عسل ما تقلبی بوده یا خراب شده؟ خب برای رسیدن به جواب این سوال ها چند دقیقه با ما همراه باشید.

دلایل شکرک زدن عسل

 • دما
 • رطوبت
 • تغذیه زنبور عسل
 • ناخالصی های موجود در عسل

 انواع روش های ذوب کردن عسل شکرک زده:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن HTB1e539XqmWBuNjy1Xaq6xCbXXai.jpg است

عسل شکرک زده دارای کریستال های ریزی هست. می تونیم از روش های متفاوتی برای از بین بردن شکرک عسل استفاده کنیم. این روزها راهکارهای زیادی در فضای مجازی گفته میشه اما باید مراقب باشیم که برای رفع شکرک عسل نباید هر روشی رو امتحان کرد. بهترین راهکار برای برگردوندن عسل شکرک زده به حالت اول استفاده از یک روش ساده اما مطمئن و موثر است.

افرادی که همیشه می پرسند عسل شکرک زده را چکار کنیم؟ یا چطور مشکل عسل شکرک زده رو حل کنیم؟ با روش هایی که این پایین می گم، می تونند براحتی عسل شکرک زده رو مثل روز اولش کنند؛ که نه آسیبی به عسل وارد بشه و نه عطر و طعمش از بین بره.

روش اول: استفاده از آب گرم

در این روش با قرار دادن ظرف شیشه ای حاوی عسل، داخل آب گرم ( ظرف حاوی آب گرم مثل قابلمه یا تابه) میشه براحتی عسل رو به حالت اولیه برگرداند. به یک ظرفی مانند تابه نیاز داریم که مقداری آب رو گرم کنیم اما دقت کنیم آب به درجه جوش نرسه چون برای رفع شکرک عسل آب گرم شده کافی و تاثیر گذار هست.

گاهی پیش میاد که قبل از اینکه عسل به طور کامل ذوب بشه می بینیم دمای آب پایین اومده و در واقع آب سرد شده در این صورت می تونیم دوباره آب رو گرم کنیم چون عسل، تبادل انرژی یا هدایت حرارتی پایینی داره به همین علت یکم زمان میبره تا کاملا ذوب بشه.

رفع شکرک عسل

 

روش دوم: استفاده از رادیاتور!

روش های دیگه ای هم برای برگردوندن عسل شکرک زده به حالت اولیه وجود داره که می تونیم به وسیله اون ها برای از بین بردن شکرک عسل استفاده کرد. مثلا از شوفاژ که دارای حرارت و گرمای ملایمی است برای رفع شکرک عسل استفاده کنیم. ظرف عسل رو روی شوفاژ قرار میدیم که با گذر زمان کریستال های شکرک در عسل به حالت اول تبدیل می شوند.

یکی از مشتری ها مون می گفت برای این کار از یک سماور استفاده می کنم به این حالت که ظرف شیشه ایی عسل شکرک زده رو داخل یک ظرف تفلون مثل یک تابه کوچک قرار میدم و روی سماور با شعله کم میذارم، در عرض یکی دو ساعت به حالت اول برمی گرده؛ فقط دقت داشته باشیم به هیچ وجه نباید حرارت بالا باشه و در دمای ملایمی این کار باید انجام بشه

نکته طلایی: در طول ذوب کردن عسل هر از گاهی با یک قاشق چوبی خشک، عسل شکرک زده رو هم بزنیم که به روند ذوب شدن عسل کمک کنیم. با این کار گرما به تمام بافت وارد شده و فرایند ذوب شدن سریع تر اتفاق می افته.

فراموش نکنید!

عسل یک ماده شفا بخشه که خاصیت دارویی زیادی داره و سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد مغذی هست. اگه احیانا در معرض حرارت های مستقیم یا دماهای بالا قرار بگیره، تمام خواص و کیفیت خود را از دست میده که در این حالت تغییر رنگ داده و تبدیل به یک ماده شیرین بی خاصیت خواهد شد. پس موقع گرما دادن به عسل کاملا دقت داشته باشد تا خواص عسل از بین نره.

آیا عسل شکرک زده قابل استفاده است؟

همون طور که گفتیم وقتی عسل شکرک می زنه یک تغییر فیزیکی در اون رخ میده یعنی عسل از شکلی به شکل دیگه تبدیل شده، در واقع میشه گفت عسل شکرک زده دارای کیفیت و خواص اولیه است، فقط شکل ظاهری عسل تغییر کرده که میتونیم با حرارت دادن عسل، ( البته حرارت غیر مستقیم ) کریستال ها یا بلور های شکرک رو آب کنیم.

اما باید مراقب باشیم تغییر شیمیایی رخ نده یعنی وقتی حرارت زیاد باشه خواص عسل از بین میره و تغییر شیمیایی رخ میده. بنابراین عسل شکرک زده قطعا قابل مصرف هست و مردم اروپا بیشتر عسل های رس بسته یا همون شکرک زده مصرف می کنند چون رس بستن عسل به نوعی نشان دهنده محلی و خام بودن عسل هست. تا اینجا فهمیدیم که عسلی که شکرک زده چکار کنیم تا قدر این نعمت الهی رو بیشتر بدانیم متاسفانه هنوز هستند بعضی افراد که عسل شکرک زده رو دور می ندازن چون فکر می کنن عسل خراب شده و قابل استفاده نیست.

خصوصیات عسل شکرک زده تغییر رنگ و مزه و بافت عسل
عوامل شکرک عسل دمای خنک و فعالیت آنزیم ها

عسل سمی چه نوع عسلیه؟

عسل سمی حرارت دادن عسل

حرارت زیاد و مستقیم باعث میشه عسل طبیعی تمام خواص خود رو از دست بده و تبدیل بشه به توده شیرین که ارزش غذایی نداره که در این حالت میگن عسل سمی شده و دیگه قابل مصرف نیست.البته سمی شدن عسل ثابت نشده ولی مطمئنا عسلی که حرارت شدید دیده ارزش غذایی خودش را از دست میده. دقت در برگرداندن عسل شکرک زده به حالت اولیه منجر میشه دیگه خاصیت و کیفیت عسل تغییر نکنه و قابل مصرف باشه؛ پس حتما دقت کنید و با مطالعه بدانید عسل شکرک زده را چکار کنیم;-) 

عکس عسل شکرک زده

از بین بردن شکرک عسل

با عسل شکرک زده چکار کنیم؟

برگرداندن عسل شکرک زده به حالت اولیه

وقتی عسل شکرک می زنه خیلی ها از ماها به طبیعی بودن عسل شک می کنیم که نکنه عسلی که خریده ایم تقلبی بوده باشه و هزاران سوال مشابه ممکنه فکر ما رو به خودش مشغول کنه.

خب اولا باید بگم شکرک زدن دلیل بر تقلبی بودن نیست و عسل طبیعی هم به خاطر فعالیت آنزیم دیاستاز، شکرک می زنه ولی شکل بلورهای شکرک عسل طبیعی با تقلبی کمی فرق می کنه می تونید مطلب پیشنهادی زیر رو بخونید و در این زمینه اطلاعات کاملی داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: عسل طبیعی شکرک می زند یا نه؟

آیا هر عسلی که رس یا شکرک بزنه عسل طبیعیه؟

خیر به هیچ وجه نمیشه گفت هر عسلی که شکرک بزنه عسل طبیعیه همونطور که شکرک زدن دلیل بر تقلبی بودن عسل نیست، مسئله یه کم پیچیده شد! چون اول مطلب پرسیده بودیم آیا عسلی که شکرک بزنه عسل تقلبیه؟!

بذار ساده تر بگم هم عسل مصنوعی و شکری و هم عسل طبیعی و خالص به مرور زمان شکرک میزنه فقط یه کم نوع شکرک زدنشون با هم متفاوته و زمان شکرک زدنشون ممکنه متفاوت باشه اما عسلی که حرارت دیده و از حالت خام در اومده مثل عسل فروشگاهی خیلی دیرتر شکرک میزنن. چون تمام آنزیم هایی که در روند شکرک زدن اثرگذار هستن از بین میره و با این حرارت شدید عسل خواص زیادی رو از دست میده.

شاید با خودت بپرسی خب چرا عسل طبیعی شکرک میزنه؟ مگه عسل طبیعی هم شکر داره؟  دلیلش اینه 80% مواد تشکیل دهنده عسل طبیعی رو قندهای طبیعی مثل فروکتوز و گلوکز تشکیل میده یعنی ماهیت عسل طبیعی هم دارای قنده البته از نوع طبیعیش همونطور که میوه ها و خرما قند طبیعی داره به همین خاطر حتی عسل طبیعی بعد از مدتی به حالت سفت و شکرک زده درمیاد.

برای اینکه خیالتون راحت باشه و مطمئن بشید عسلی که خریده اید طبیعی بوده و دارای آنتی اکسیدان، ویتامین و دارای مواد مغذی است، می تونید از زنبورداران قابل اعتماد و فروشندگانی که عسل رو در آزمایشگاه مواد غذایی آنالیز کرده اند خرید کنید.

عسل طبیعی عصاره سبلان اردبیل

ما در مجموعه عسل عصاره برای اینکه به مشتری ها اطمینان بدهیم که عسل ها و تمامی محصولات ما طبیعی و خام هستند، عسل ها رو در آزمایشگاه های معتبر مواد غذایی مورد آزمایش و آنالیز قرار می دهیم. چون تنها راه تشخیص عسل طبیعی، آزمایش کردن است. راستی، ما همراه عسل ها برگه تضمین کیفیت ارسال می کنیم؛ تا دیگه در زمان شکرک زدن نگران تقلبی یا طبیعی بودنش نباشید و با خیال راحت عسل رو به میل کنید.

هر سوالی یا پیشنهادی دارید می تونید در زیر همین پست برای ما کامنت بذارید، در سریعترین زمان پاسخ میدیم. ممنونم که وقت گرانبهاتون رو صرف خوندن این مطلب کردید.

سوالات متداول درباره رفع شکرک عسل

درباره رفع شکرک عسل سوال های زیادی وجود داره ما در اینجا دو سوال که از طرف مشتریان زیاد پرسیده میشه رو پاسخ دادیم. امیدوارم مطالب سایت عصاره برایتان مفید باشه

آیا ترفند خانگی برای از بین بردن و رفع شکرک عسل وجود داره؟

بله از بین بردن شکرک عسل شرایطی دارد که با رعایت آن تمام خواص عسل حفظ شده و عسل به حالت مایع و اولیه بر میگردد

چرا عسل طبیعی شکرک میزند؟

عسل طبیعی به خاطر اینکه قندهای طبیعی دارد در محیط خنک، شکرک یا رس می بندد و این یک اتفاق عادی است. در صورتی که عسلی بشدت حرارت ببیند به خاطر از بین رفتن آنزیم دیاستاز دیرتر شکرک می زند.

عسل عصاره
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • دکتر فری 4 آبان 1400 / 9:18 ب.ظ

  خیلی عالی بود، استفاده کردیم. وقتی عسل تغییر رنگ میده یعنی سمی شده؟ یا سمی بودنش رو از چه روشی میشه فهمید؟

  • عسل عصاره 9 آبان 1400 / 4:23 ق.ظ

   ممنون از توجهتون
   عسل طبیعی به دلایل مختلفی میتونه تغییر رنگ بده؛ به عنوان مثال عسل طبیعی که رس می بنده رنگش روشن تر میشه و عسلی که حرارت دیده باشه رنگش تیره تر میشه، پس به صرف تغییر رنگ نمیشه گفت عسل سمی شده

   عسل طبیعی در صورتی که حرارت شدید ببینه قسمتی از خواصش رو از دست میده و گفته شده در این صورت عسل سمی میشه ولی هیچ منبع علمی در این رابطه من ندیده ام. همچنین عسل طبیعی اگه در مجاورت رطوبت قرار گرفته باشه یا خود عسل رطوبتش بالا باشه بعد از مدتی باعث ترشیده شدن عسل میشه اما در اینصورت هم نمیشه گفت عسل سمی شده.

   مطلب پیشنهادی:
   حرارت دادن عسل را سمی می کند یا نه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *