تشخیص عسل طبیعی با کبریت | روش خانگی + فیلم

تشخیص عسل با کبریت یا بهتره بگم سنجش میزان رطوبت عسل، یک معیار کیفی برای تشخیص عسل محسوب می شود. راهکارهای زیادی برای تشخیص کیفیت عسل طبیعی وجود دارد که اندازه گیری میزان رطوبت یکی از این روش ها می باشد.

آزمایش عسل با چوب کبریت یک روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی نیست بلکه با انجام این آزمایش فقط می تونیم میزان رطوبت عسل طبیعی رو تخمین بزنیم. اطلاع داشتن از میزان رطوبت عسل باعث میشه از کیفیت عسل و مرغوبیت آن اطمینان داشته باشیم در ادامه، بیشتر به این مساله خواهیم پرداخت.

انجام آزمایش عسل با چوب کبریت:

با انجام این آزمایش و شعله ور شدن کبریت میشه به این نتیجه رسید که عسل طبیعی دارای درصد رطوبت پایینی می باشد، در غیر این صورت اگر رطوبت عسل بیشتر باشد، مطمئنا کبریت روشن نمی شود. برای درک بهتر این مساله می تونیم با هم نحوه انجام این آزمایش رو در فیلم تشخیص عسل طبیعی با کبریت ببینیم.

 
 

روش تست عسل طبیعی با سوزاندن کبریت:

با توجه به فیلم تشخیص عسل طبیعی با کبریت یک چوب کبریت خشک رو برداشته و در عسل آغشته کنید و چند دقیقه صبر کرده سپس چوب کبریت رو به جعبه کبریت بزنید؛ اگر روشن شد پس عسل شما درصد رطوبت پایینی داشته و دارای کیفیت بیشتری می باشد، اگر روشن نشد یعنی عسل دارای رطوبت بیشتری بوده و از کیفیت پایینی برخوردار می باشد.

میزان استاندارد رطوبت عسل طبیعی طبق آزمایش های صورت گرفته در آزمایشگاه های معتبر مواد غذایی حداکثر 20 درصد می باشد. حالا طبق این استاندارد اگر رطوبت عسل کمتر از 20 درصد باشد یعنی عسل از کیفیت خوب و درجه یکی برخوردار هست.

اما اگر درصد رطوبت عسل بیشتر از 20 درصد باشه یعنی عسل دارای کیفیت و مرغوبیت کمتری می باشد. تست عسل طبیعی با سوزاندن کبریت یک روش خانگی برای تخمین میزان رطوبت عسل می باشد که جایگزین آزمایش کردن شده اما نمی تونه به اندازه آزمایش کردن در آزمایشگاه نتایج دقیق و کاملی داشته باشه.

تشخیص عسل با چوب کبریت

 

رابطه کیفیت عسل با میزان رطوبت آن

عسل های طبیعی درجه یک و با کیفیت، دارای رطوبت پایینی بوده و ماندگاری بیشتری دارند. مثل عسل طبیعی گون کوهستانی عصاره که دارای رطوبت پایین بوده و ماندگاری فوق العاده خوبی دارد. وقتی عسل رطوبت پایینی داشته باشه هر گونه قارچ و باکتری امکان نفوذ در عسل رو نداشته و از همه مهمتر، طعم و مزه عسل نیز تغییر نخواهد کرد (ترشیده شدن رخ نمیدهد).

اما اگر رطوبت عسل بیشتر باشه به مراتب از ماندگاری بسیار پایینی برخوردار خواهد بود مثل عسل بهارنارنج در شمال که درصد رطوبت بالایی دارد. البته این بدان معنا نیست که عسل بهارنارنج عسل طبیعی و با کیفیتی نیست فقط میزان رطوبت عسل بهارنارنج نسبت به عسل های کوهستانی بیشتره که باید این عسل پس از برداشت زودتر استفاده بشه و قابلیت انبار کردن زیاد رو نداره ولی به طور کلی عسل بهارنارنح جزو خوش عطر و خوش طعم ترین عسل های ایرانه.

مطلب پیشنهادی: آیا عسل فاسد می شود؟

روش اصلی تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با کبریت به هیچ عنوان مطمئن نیست و درصد زیادی خطا دارد. همون طور که در فیلم تشخیص عسل طبیعی با کبریت توضیح دادیم تست عسل طبیعی با سوزاندن کبریت یا روش هایی از این قبیل نمی توانند به صورت دقیق عسل طبیعی رو از عسل تقلبی تشخیص دهند. اما متاسفانه باز هم بسیاری از افراد تمایل دارند برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی از روش هایی مثل زرده تخم مرغ، تست عسل طیعی با مورچه و … استفاده کنند.

دریغ از اینکه اینچنین روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی، جزء روش های بی پایه و بی اساس به حساب میاد. مطمئنا شما که بدنبال عسل طبیعی هستین، عسل رو به خاطر خواص درمانی و طعم بسیار دلپذیری که داره میخوایین تهیه کنید پس بهتره برای خریدش روش صحیح تشخیصش رو یاد بگیرین.

بعد یک عمر زنبور داری

با اینکه ما خودمون چندین سال هست که با عسل سر و کار داریم از روی رنگ یا طعم، عسل طبیعی رو تشخیص نمی دهیم یا حتی بزرگان ما که سالیان سال زنبورداری کردند؛ از روی خصوصیات ظاهری عسل: مثل رنگ، طعم، عطر، غلظت و … عسل طبیعی رو از عسل تقلبی تشخیص نمی دهند. حالا چطور افراد می تونند به این روش ها اعتماد و اکتفا کنند!!!

در واقع هیچ روش خانگی برای تشخیص عسل طبیعی وجود ندارد. با این روش تنها می توان میزان رطوبت عسل رو تخمین زد، چون اگر رطوبت عسل بیشتر باشه چوب کبریت خیس شده و دیگه روشن نمیشه و برعکس.

مطمئن ترین روش تشخیص عسل طبیعی

تنها راه صحیح تشخیص عسل طبیعی، آزمایش کردن در آزمایشگاه های معتبر مواد غذایی می باشد. برای اندازه گیری میزان ساکارز یا همان قند مصنوعی، نسبت فروکتوز به گلوکز، فعالیت آنزیم های دیاستازی و … تنها به وسیله دستگاه های خاص قابل اندازه گیری و مورد سنجش هست.

روش های خانگی برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی نمی تواند نتایج درست و دقیقی داشته باشد. با یک مثال ساده میشه براحتی این مساله رو درک کرد، برای فهمیدن کمبود آهن در بدن انسان، باید در آزمایشگاه های معتبر به وسیله دستگاه های مخصوص، آزمایش صورت بگیره تا بتوان نتیجه دقیقی بدست آورد؛ معیار طبیعی بودن عسل مثلا میزان ساکارز و… فقط با انجام آنالیز دقیق در آزمایشگاه های مواد غذایی، قابل تشخیص می باشد.

یک واقعیت غیر قابل انکار !!!

درسته که بهترین روش و البته تنها روش تشخیص عسل طبیعی آزمایش کردن در آزمایشگاه های معتبر مواد غذایی می باشد اما امکان این آزمایش برای هرکس وجود ندارد، کسی که می خواهد نیم کیلو یا یک کیلو عسل خرید کند ممکن است وقت کافی برای آنالیز عسل در آزمایشگاه رو نداشته یا از طرفی نخواهد هزینه اضافی برای این آزمایش خرج کند، چون هزینه آزمایش عسل بیشتر از هزینه نیم کیلو عسل می باشد.

خب راهکاری که باقی میمونه شاید بشه گفت از همه روش ها بهتره، خرید عسل طبیعی از زنبوردار و  فروشندگانی که میشه بهشون اعتماد کرد.

خرید چالش برانگیز!

روش تشخیص عسل طبیعی

یافتن عسل خوب و خالص می تونه بسیار چالش برانگیز باشه، ولی ما در مجموعه عسل عصاره در همین راستا محصولاتی رو به شما عزیزان ارائه میدهیم که ابتدا در زنبورستان واقع در یکی از دامنه های پر گل کوه سبلان اردبیل برداشت و سپس در آزمایشگاه های معتبر مواد غذایی آزمایش شده و به فروش می رسند.

ناگفته نماند عسل های مجموعه عصاره دارای درجه رطوبت خیلی پایین و با ساکارزی زیر 2 درصد می باشند. با ارائه این عسل های طبیعی دیگه نیازی به تشخیص عسل با کبریت یا سایر روش خانگی برای تشخیص عسل نیست. از طرفی رضایت مشتری ها نشان دهنده کیفیت و مرغوبیت محصولات طبیعی ما در مجموعه عسل عصاره می باشد. شما، دوست خوبم، می تونید نظر مشتری ها رو از قسمت “رضایت مشتری” مشاهده فرمایید.

همچنین می تونید برای خرید عسل به قسمت فروشگاه مراجعه و از تمامی محصولات عسل عصاره دیدن فرمایید و محصول طبیعی دلخواه خودتون رو انتخاب کنید. یک نکته طلایی این که محصولات عصاره همراه با برگه تضمین کیفیت و با ارسال رایگان می باشد.

 

تست عسل طبیعی با سوزاندن چگونه انجام می شود؟

این تست به چند روش انجام می شود مثل سوزاندن خود عسل و یا آغشته کردن دستمال کاغذی و یا اینکه کبریت رو داخل عسل آغشته کرده و سپس روشن می کنیم.

Honey-matches

تست عسل با چوب کبریت چه نتیجه ای دارد؟

اگر چنانچه کبریت آغشته به عسل روشن شد، نشان دهنده این است که عسل رطوبت نسبتا پایین تری داره. در این پست کلیپ نحوه آزمایش رو گذاشتم و ماجرا رو کامل توضیح دادم.

Honey-matches2

عسل عصاره
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *