ویژگی ظاهری یک عسل با کیفیت چیست؟

کاش میشد یک عسل با کیفیت را از بقیه عسل ها تشخیص داد! خیلی از ما به دنبال یک ویژگی خاصی از عسل هستیم تا بتونیم برحسب اون ویژگی یک عسل خوب و با کیفیت بخریم. در واقع ما معمولا دغدغه این را داریم  که برای تشخیص عسل مرغوب چکار باید بکنیم؟ و چطور عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم؟ اگر علاقمند به این موضوع هستید با ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

یک باور غلط!

برخی از افراد رنگ عسل را ملاک یک عسل خوب در نظر می گیرند و می گویند هرچه رنگ عسل تیره باشه عسل با کیفیت تره و اگر رنگ عسل روشن باشه، از کیفیت بهتری برخوردار نیست. در حالی که این فقط یک باور اشتباه هست که در بین افراد رایج شده است.

در واقع رنگ های عسل بر حسب منطقه برداشت اون ممکنه تیره باشه یا روشن. پس نمیشه گفت رنگ عسل معیار تایید یک عسل با کیفیته.

تا این جای مطلب نتیجه گرفتیم که هیچ استاندارد مشخصی از نظر ظاهری در مورد اینکه عسل خوب چه عسلیه؟ وجود نداره!!! 

 با  آزمایش ها و تحلیل ترکیبات عسل، میشه عسل خوب و با کیفیت رو پیدا کرد. حالا موقع خرید بازم یه تعداد سوال ذهن مارو درگیر می کنه اینکه:

 • چطوری از بین این همه عسل با قیمت های متفاوت و برندهای مختلف، یک عسل با کیفیت و خوب رو انتخاب کنیم؟
 • کدوم ویژگی عسل رو معیار تشخیص عسل با کیفیت قرار بدیم تا بتونیم یک عسل خوب بخریم؟

اینجا ما کمک می کنیم تا شما اطلاعات لازم برای تشخیص یه عسل با کیفیت رو از بقیه عسل ها به دست بیارید، حالا مهم نیست از فروشگاه ما خرید کنید یا نه! مهم اینه شما رو در انتخاب یه عسل خوب و با کیفیت راهنمایی کنیم.

معیارهای عسل خوب و با کیفیت چیست؟

 • نسبت فروکتوز به گلوکز
 • محتوای آب یا رطوبت عسل
 • هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) 
 • گرده گل
 • رنگ عسل
 • قند های احیا کننده

نسبت فروکتوز به گلوکز

گلوکز و فروکتوز از قندهای طبیعی موجود در عسل هستند و بسته به اینکه زنبور، عسل را از کدام گیاه برداشت کند، این نسبت متفاوت خواهد بود. ولی به طور کلی این نسبت در عسل طبیعی باید حداقل 0.9 باشد. اما از آنجایی که یکی از تقلبات در زمینه عسل، اضافه کردن شربت گلوکز هست، به همین دلیل اندازه گیری نسبت فروکتوز به گلوکز از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

تشخیص عسل خوب با میزان رطوبت

 • عسل با کیفیت و خوب اساساً دارای محتوای آب (رطوبت) کمی است.
 • مقدار آب عسل را می توان با استفاده از ابزاری به نام رفراکتومتر اندازه گیری کرد.
 • اگر مقدار آب، بیش از 19٪ باشد، کیفیت عسل به مراتب کمتر می شود، زیرا عسل تخمیر شده و طراوت خود را از دست می دهد.

عسل مرطوب است، به این معنی که به راحتی رطوبت هوا را جذب می کند.

بنابراین، در مناطقی با رطوبت بسیار زیاد، تولید عسل با محتوای آب نسبتاً کم، سخت خواهد بود. همان طور که می دانید میزان رطوبت عسل خام (عسل طبیعی) تا 14٪ و کمتر هم می تونه باشه و به گفته برخی از افراد دارای ارزش بیشتری است.

مجموعه عسل عصاره، عسل هایی با رطوبت خیلی کم و با کیفیت عالی ارائه می دهد. با مراجعه به لینک زیر انواع عسل های با کیفیت و با درجه رطوبت کم را می توانید مشاهده کنید.

 این مطلب، شما را در انتخاب عسل با کیفیت و با درجه رطوبت کم  کمک می کند:

تفاوت بین عسل خام و معمولی

یک روش ساده برای تشخیص رطوبت عسل:

 • دو شیشه عسل در یک اندازه، با درجه حرارت یکسان و مهر و موم شده از منابع مختلف تهیه کنید. هر دو شیشه را تکان دهید (سر و ته کنید) و بلند شدن حباب ها را تماشا کنید.
 • هرچه محتوای آب عسل یا همان رطوبت موجود در عسل، بیشتر باشد. حباب های موجود در عسل با سرو ته شدن شیشه ها، بیشتر می شوند.

اما به روش های خانگی و روش ذکر شده برای تشخیص عسل طبیعی و با کیفیت نمی توان اکتفا کرد.

 هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) 

پارامترهای مختلفی برای تعیین مرغوبیت عسل و تشخیص عسل تقلبی در آزمایشگاه های مواد غذایی طبق استانداردهای جهانی و استانداردهای ملی ایران وجود دارد که یکی از مهمترین این پارامترها، آزمون هیدوکسی متیل فورفورال یا HMF می باشد.

HMF یک محصول تجزیه کننده فروکتوز (یکی از اصلی ترین قندهای موجود در عسل) است که هنگام ذخیره سازی به آرامی و هنگام گرم شدن عسل بسیار سریع شکل می گیرد.  مقدار HMF موجود در عسل به عنوان یک شاخص کیفیت می باشد برای تشخیص میزان گرمایی که موقع حرارت دادن عسل و همچنین مدت زمان برای ذخیره سازی عسل استفاده می شود.

میزان هیدروکسی متیل فورفورال در عسل تازه باید منفی یا حداکثر ۱۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم باشد. اما با حرارت دادن یا نگهداری عسل در محل نامناسب، این میزان به تدریج افزایش می یابد.میزان قابل قبول این ترکیب در عسل طبق استانداردهای جهانی و استانداردهای ملی ایران حداکثر 40 میلی گرم در کیلوگرم می باشد.

مقدار HMF عسل با توجه به نوع عسل متغیر است. مقادیر بالای HMF ممکن است نشانگر گرم شدن بیش از حد در طی فرآیند استخراج عسل باشد.در کندو، HMF معمولاً زیر 1 میلی گرم بر کیلوگرم است اما مقدار آن با افزایش دمای محیط، شرایط نگهداری و استفاده از ظروف فلزی افزایش می یابد.

اطلاعات خود را با خواندن این مطلب بیشتر کنید: بهترین روش نگهداری عسل

 تشخیص عسل با کیفیت به کمک گرده گل

وجود ذرات گرده در داخل عسل، خیلی ها را به اشتباه می اندازد و فکر می کنند وجود موم و گرده عسل را ناخالص کرده و مطمئنا خرید عسل را با مشکل رو به رو می کند. فروشندگان برای این که بتوانند فروش بیشتری داشته باشند و ظاهر عسل را جذاب بکنند، عسل خام را فیلتر می کنند تا شفاف تر به نظر رسیده و جذب مشتری بکنند.

در حالی که عسلی که محتوای گرده خوبی دارد، کدر به نظر می رسد و دارای کیفیت بیشتری هم هست و اون شفافیت خاص رو در ظاهر نداره اما از نظر بسیاری از خریداران ظاهرپسند رد می شه چون فکر می کنند عسل دارای گرده از ارزش غذایی بسیار پایینی برخوردار است.

رنگ عسل

یکی دیگر از روش های اشتباه برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله رنگ عسل توضیح دادیم. رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت است.

جالب است بدانید برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند. نوش جان افرادی که فکر می کنند عسل طبیعی حتما باید تیره باشد!

اگرچه این شاخصی برای ارزیابی کیفیت عسل نیست و موارد استثنایی هم وجود دارد، به طور کلی می توان گفت:

 • هرچه رنگ عسل تیره تر باشد، محتوای مواد معدنی،  PH، عطر و طعم آن بالاتر است.
 • مشخص شده است که مواد معدنی مانند پتاسیم، کلر، گوگرد، آهن، منگنز، منیزیم و سدیم در عسل های تیره بسیار بالاتر است.

اینم بگم که مجموعه عسل عصاره یک فروشگاه عالی برای ارائه عسل های با کیفیت می باشد که انواع عسل ها را همراه با برگه تضمین کیفیت و اطمینان کامل از طبیعی بودن عسل به مشتری ها ارائه می دهد.

می تونی به فروشگاه عصاره عسل سر بزنی و با یک انتخاب درست، سلامتی را ارزانی خود بکنی.

سلامتی شما آرزوی ماست.

منبع:

https://benefits-of-honey.com

عسل عصاره
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *